Sort results by
Sort results by

Nestlé Nesquik Mix

Житни снегулки за појадок со какао (60%) и вкус на ванила (40%), со додаток на витамини и минерали

Комбинација на бели и чоколадни житни топчиња
Целите зрна се состојка број 1
Додаток на 7 витамини и 2 минерали
Калциум и железо
Железото придонесува за нормален когнитивен развој на децата.
Извор на витамини Б3, Б5 и Б6

NESTLÉ NESQUIK MIX- Житни снегулки за појадок со какао (60%) и вкус на ванила (40%), со додаток на витамини и минерали

NESQUIK® MIX житните снегулки се комбинација на вашите омилени чоколадни и бели топчиња. Секоја чинија NESQUIK® DUO содржи 49,4% цели зрна со додаток на потребните витамини и минерали, вклучувајќи и калциум и железо. 

NESQUIK® MIX житните снегулки се вашата омилена комбинација на чоколадни и бели топчиња, со додаток на 7 витамини, калциум и железо.

Nesquik снегулки/снегулки/житарки/житарки за појадок/какао/чоколадо/бело чоколадо/појадок/цели зрна/топчиња/снегулки за деца/житарки за деца

Состојки: брашно од цели зрна пченица 49,4% , шеќер, пченкарен гриз 10,3%, гликозен сируп, оризово брашно 5,9%, пченично брашно 3,7%, какао прав со смалени масти 3,4%, калциум карбонат, какао путер, полномасно млеко во прав 1,1%, сончогледовo масло, сол, арома, емулгатор: сончогледов лецитин, елементарно железо, витамин Б3 (никотинамид), витамин Б5 (калциум D-пантотенат), витамин Д (холекалциферол), витамин Б6 (пиридоксин хидрохлорид), витамин Б1 (тиамин хидрохлорид) витамин Б2 (рибофлавин), витамин Б9 (птероилмоноглутаминска киселина).

Нутритивни вредности на 100g:

Енергија kJ 100g/ml 1610kJ
Енергија kcal 100g/ml 381 kcal
Масти 3,5g
од кои: заситени масти 1.4g
Јаглехидрати 75,1g
од кои: шеќери 24,8g
Влакна 7,9g
Протеини 8,2g
Сол 0,35g
Витамин D 2,50μg (**50%)
Тиамин 1,00mg (**91%)
Рибофлавин (B2) 1,30mg (**93%)
Ниацин 14,7mg (**92%)
Витамин B6 1,30mg (**93%)
Фолна киселина 180μg (**90%)
Пантотенска киселина 5,35mg (**89%)
Калциум 560mg (**70%)
Железо 9,60mg (**69%)

**Просечни дневни внесови

Moже да содржи кикирики и jаткасто овошје.