Sort results by
Sort results by

Nestlé Nesquik житни снегулки со чоколадо

Житни снегулки за појадок во форма на перничиња со вкус на чоколадо, какао полнење (34,5%) и додаток на витамини и минерали

Крцкави перничиња со вкус на чоколадо и какао полнење
Целите зрна се состојка број 1
Додаток на 5 витамини и 2 минерали
Калциум и железо
Железото придонесува за нормален когнитивен развој на децата.
Извор на витамини Б3, Б5 и Б6

NESTLÉ NESQUIK 360g

NESQUIK® COCOA CRUSH се крцкави перничиња со вкус на чоколадо и какао полнење, а во комбинација со млеко, јогурт или овошје го снабдуваат организмот со цела низа хранливи материи, вклучувајќи и јаглехидрати, протеини, масти, шеќери, влакна, како и со неколку витамини и минерали. Целите зрна се состојка број 1, а збогатени се и со 5 витамини, вклучувајќи ги витамините Б3, Б5 и Б6, како и калциум и железо. 
Железото* во NESQUIK® житните снегулки придонесува за развој на потенцијалот кај децата!
*Железото придонесува за нормален когнитивен развој на децата. Од особена важност е да се води грижа за урамнотежена и разновидна исхрана и здрав начин на живот.

NESQUIK® COCOA CRUSH крцкавите перничиња со вкус на чоколадо и какао полнење содржат цели зрна како состојка број 1, а се збогатени и со 5 витамини, калциум и железо. 

Nesquik снегулки/снегулки/житарки/житарки за појадок/снегулки за појадок/какао/чоколадо/појадок/цели зрна/перничиња/pillows/перничиња за деца/снегулки за деца/житарки за деца

Состојки: цели зрна пченица 27,5%, шеќер, оризово брашно 16,9%, сончогледово масло, пченичен скроб, гликозен сируп, какао во прав со смалени масти 3,8%, полномасно млеко во прав 3,5%, пченкарен гриз 3,0%, калциум карбонат, какао во прав 2,5%, какао маса, обезмастено млеко во прав 1,3%, емулгатор: сончогледов лецитин, сол, ароми, антиоксиданс: токоферол-збогатен екстракт, елементарно железо, витамин B3 (никотинамид), витамин B5 (калциум D-пантотенат), витамин B6 (пиридоксин хидрохлорид), витамин B2 (рибофлавин), витамин B9 (птероилмоноглутаминска киселина).

Нутритивни вредности на 100g:

Енергија kJ 100g/ml 1784KJ
Енергија kcal 100g/ml 425kcal
Масти 14,2g
од кои: заситени масти 2,8g
Јаглехидрати 63,9g
од кои: шеќери 24,5g
Влакна 5,8g
Протеини 7,4g
Сол 0,58g
Рибофлавин (B2) 1,30mg (**93%)
Ниацин 12,0mg (**75%)
Витамин B6 1,31mg (**94%)
Фолна киселина 139μg (**70%)
Пантотенска киселина 4,82mg (**80%)
Калциум 1249mg (**156%)
Железо 13,6mg (**97%)
   

**Просечни дневни внесови

Moже да содржи кикирики и jаткасто овошје.