Sort results by
Sort results by

Паста со морски плодови

Медитеранските вкусови никогаш не ни биле поблиску! Брзата, лесна и вкусна паста со морски плодови ќе ве однесе на море додека кажете „Тоа е мој THOMY“. Сервирајте ја за романтична вечера која секому ќе му го освои срцет
Потребно ви е:​
400g мешани морски плодови​
400g посни таљатели​
сос THOMY garlic​
3 чешниња лук​
1 лажица исечкан магдонос​
4 лажици маслиново масло​
кора од лимон​
мешавина од зачини, морска сол​

Подготовка:​
Испасирајте го и кратко пропржете го лукот на маслиново масло. Потоа додајте ги морските плодови и и нив кратко пропржете ги. ​
Додајте магдонос, рендана кора од лимон и зачини по вкус, па сè заедно проварете додавајќи малку вода за морските плодови да омекнат. ​
Сварете ги таљателите во солена вода со неколку капки маслиново масло, а потоа исцедете ги од непотребната течност. Кога морските плодови ќе се изладат, додајте сос THOMY garlic и сè заедно измешајте.​
Прелијте ги таљателите со сосот од морските плодови и послужете со добра чаша изладено бело вино.​