Sort results by
Sort results by

Nesquik ALPHABET

Житни снегулки за појадок со вкус на чоколадо, со додаток на витамини и минерали

Крцкави снегулки во форма на букви
Целите зрна се состојка број 1
Додаток на 7 витамини и 2 минерали
Калциум и железо
Железото придонесува за нормален когнитивен развој на децата.
Извор на витамини Б3, Б5 и Б6

Nesquik ALPHABET

Со вкусните NESQUIK® ALPHABET житни снегулки со вкус на чоколадо и во форма на букви децата можат да го започнат секој ден со хранлив појадок, притоа создавајќи нова приказна. Целите зрна се состојка број 1, а збогатени се и со додаток на 7 витамини, калциум и железо.

Вкусни NESQUIK® ALPHABET житни снегулки со вкус на чоколадо, во забавна форма на букви. Целите зрна се состојка број 1, а збогатени се и со додаток на 7 витамини, калциум и железо.

Nesquik снегулки/снегулки/житарки/житарки за појадок/снегулки за појадок/какао/чоколадо/појадок/цели зрна/букви/alphabet/снегулки за деца/житарки за деца

Состојки: брашно од цели зрна пченица 57,7%, пченкарен гриз 20,4%, шеќер, гликозен сируп, какао прав со смалени масти 5,8%, оризово брашно 4,3%, калциум карбонат, сол, ароми, елементарно железо, витамин Б3 (никотинамид), витамин Б5 (калциум D-пантотенат), витамин Д (холекалциферол), витамин Б6 (пиридоксин хидрохлорид), витамин Б1 (тиамин хидрохлорид) витамин Б2 (рибофлавин), витамин Б9 (птероилмоноглутаминска киселина).

Нутритивни вредности на 100g:

Енергија kJ 100g/ml 1560KJ
Енергија kcal 100g/ml 369kcal
Масти 2,1g
од кои: заситени масти 0,7g
Јаглехидрати 72,8g
од кои: шеќери 14,9g
Влакна 9,8g
Протеини 9,7g
Сол 0,43g
Витамин D 3,00μg (**60%)
Тиамин 1,18mg (**107%)
Рибофлавин (B2) 1,51mg (**108%)
Ниацин 17,3mg (**108%)
Витамин B6 1,52mg (**109%)
Фолна киселина 208μg (**104%)
Пантотенска киселина 6,28mg (**105%)
Калциум 490mg (**61%)
Железо 11,9mg (**85%)
 

**Просечни дневни внесови

Може да содржи млеко, кикиритки и јаткасто овошје.