Sort results by
Sort results by

NESTLÉ NESQUIK 625g

Житни снегулки за појадок со вкус на чоколадо, со додаток на витамини и минерали

Крцкави чоколадни топчиња
Целите зрна се состојка број 1
Додаток на 7 витамини и 2 минерали
Калциум и железо
Железото придонесува за нормален когнитивен развој на децата.
Извор на витамини Б3, Б5 и Б6

NESTLÉ NESQUIK 625g

NESQUIK® житните снегулки се омилен појадок со вкус на чоколадо. Содржат житарки од цели зрна, со додаток на 7 витамини, вклучувајќи ги витамините Б3, Б5 и Б6, како и калциум и железо. 
Железото* во NESQUIK® житните снегулки придонесува за развој на потенцијалот кај децата!
*Железото придонесува за нормален когнитивен развој на децата. Од особена важност е да се води грижа за урамнотежена и разновидна исхрана и здрав начин на живот.

NESQUIK® житните снегулки се вашиот омилен појадок со вкус на чоколадо, додаток на 7 витамини, калциум и железо.

Nesquik снегулки/снегулки/житарки/житарки за појадок/снегулки за појадок/какао/чоколадо/појадок/цели зрна/топчиња/снегулки за деца/житарки за деца

Состојки: цели зрна пченица (51,4%), шеќер, пченкарен гриз (17,0%), гликозен сируп, какао прав со смалени масти (5,7%), калциум карбонат, сол, арома, елементарно железо, витамин Б3 (никотинамид), витамин Б5 (калциум D-пантотенат), витамин Д (холекалциферол), витамин Б6 (пиридоксин хидрохлорид), витамин Б1 (тиамин хидрохлорид) витамин Б2 (рибофлавин), витамин Б9 (птероилмоноглутаминска киселина).

Нутритивни вредности на 100g:

Енергија kJ 100g/ml 1564KJ
Енергија kcal 100g/ml 369kcal
Масти 1,7g
од кои: заситени масти 0,6g
Јаглехидрати 75,8g
од кои: шеќери 24,9g
Влакна 8,7g
Протеини 8,4g
Сол 0,44g
Витамин D 2,50μg (**50%)
Тиамин 1,00mg (**91%)
Рибофлавин (B2) 1,30mg (**93%)
Ниацин 14,9mg (**93%)
Витамин B6 1,35mg (**96%)
Фолна киселина 185μg (**93%)
Пантотенска киселина 5,50mg (**92%)
Калциум 474mg (**59%)
Железо 10,4mg (**74%)

**Просечни дневни внесови

Може да содржи млеко, кикиритки и јаткасто овошје.