Sort results by
Sort results by

NESTLÉ LION 400g

Житни снегулки за појадок со паста од карамел (4,7%) и чоколадо (3,0%), со додаток на витамини и минерали

Уникатен вкус на чоколадо и карамел
Целите зрна се состојка број 1
Додаток на 7 витамини
Додаток на калциум и железо

NESTLÉ LION 400g

LION® житни снегулки со уникатен вкус на чоколадо и карамел создадени да го задоволат твојот див глад!

LION® житни снегулки со уникатен вкус на чоколадо и карамел за диво задоволство!

Lion снегулки/снегулки/житарки/житарки за појадок/снегулки за појадок/чоколадо/карамел/појадок/цели зрна

"Состојки: брашно од цело зрно од пченица 41,2%, пченично брашно 29,7%, шеќер, гликозен сируп, сончогледово масло, чоколада 3,0% (шеќер, какао прав 1,4%, какао маса), калциум карбонат, полномасно млеко во прав, сол, ароми, карамелизиран шеќерен сируп 0,1%, емулгатор: сончогледов лецитин, елементарно железо, витамин Б3 (никотинамид), витамин Б5 (калциум D-пантотенат), витамин Д (холекалциферол), витамин Б6 (пиридоксин хидрохлорид), витамин Б1 (тиамин хидрохлорид) витамин Б2 (рибофлавин), витамин Б9 (птероилмоноглутаминска киселина). Какао делови 35% мин. во чоколадата.

Нутритивни вредности на 100g:

Енергија kJ 100g/ml 1696KJ
Енергија kcal 100g/ml 402kcal
Масти 6,3g
од кои: заситени масти 1,1g
Јаглехидрати 74,2g
од кои: шеќери 25,0g
Влакна 6,6g
Протеини 8,5g
Сол 0,45g
Витамин D 3,00μg (**60%)
Тиамин 0,91mg (**83%)
Рибофлавин (B2) 1,13mg (**81%)
Ниацин 13,7mg (**86%)
Витамин B6 1,07mg (**76%)
Фолна киселина 167μg (**84%)
Пантотенска киселина 4,70mg (**78%)
Калциум 508mg (**64%)
Железо 8,44mg (**60%)
 

**Просечни дневни внесови

Може да содржи  јаткасто овошје.