Sort results by
Sort results by

NESTLÉ LION 360g

Житни снегулки за појадок во форма на перничиња со полнење (35,3%) со вкус на карамел и чоколадо и додаток на витамини и минерали

Крцкави перничиња со вкусно полнење 
Примамлива комбинација на карамел и чоколадо
Целите зрна се состојка број 1
Додаток на 5 витамини и 2 минерали
Калциум и железо

NESTLÉ LION žitarici 360g

LION® WILD CRUSH житните снегулки се во форма на крцкави перничиња со кремасто полнење и уникатен вкус на чоколадо и карамел.

Состојки: цели зрна пченица 27,4%, шеќер, оризово брашно 17,3%, сончогледово масло, пченични скроб, чоколадо 5,8% (какао прав со смалени масти 3,6%, шеќер, какао путер; какао делови мин. 35%), обезмастено млеко во прав 4%, пченкарен гриз 3,4%, калциум карбонат, гликозен сируп, емулгатор: сончогледов лецитин, сурутка во прав, сол, путер, малтодекстрин, ароми, сируп од карамелизиран шеќер 0,15%, агенс за нараснување: натриум карбонати, боја: каротени, антиоксиданс: токоферол-збогатен екстракт, елементарно железо, витамин B3 (никотинамид), витамин B5 (калциум D-пантотенат), витамин B6 (пиридоксин хидрохлорид), витамин B2 (рибофлавин), витамин B9 (птероилмоноглутаминска киселина).

Нутритивни вредности на 100g:

Енергија kJ 100g/ml 1776KJ
Енергија kcal 100g/ml 422kcal
Масти 13,4g
од кои: заситени масти 2,2g
Јаглехидрати 66,1g
од кои: шеќери 24,6g
Влакна 4,8g
Протеини 6,8g
Сол 0,85g
Рибофлавин (B2) 1,00mg (**71%)
Ниацин 9,30mg (**58%)
Витамин B6 1,01mg (**72%)
Фолна киселина 106μg (**53%)
Пантотенска киселина 3,67mg (**61%)
Калциум 1073mg (**134%)
Железо 9,68mg (**69%)
 

**Просечни дневни внесови

Може да содржи млеко, кикиритки и јаткасто овошје.