Sort results by
Sort results by

NESTLÉ HONEY CHEERIOS

Житни снегулки за појадок со мед, со додаток на витамини и минерали

Житни снегулки во форма на прстенчиња
Уникатен вкус на мед
Целите зрна се состојка број 1
5 житарки од цели зрна: овес, пченица, јачмен, ориз, пченка
Содржи 7 витамини и 2 минерали, вклучувајќи и железо коешто придонесува за нормален когнитивен развој на децата
Содржи калциум и витамин Д коишто се потребни за нормален раст и развој на коските кај децата

NESTLÉ HONEY CHEERIOS

NESTLÉ® CHEERIOS® се омилени житни снегулки за појадок на децата и возрасните, со уникатен вкус на мед во форма на прстенчиња. CHEERIOS® содржат брашно од 5 житарки од цели зрна и додаток на витамини и минерали. За хранлив појадок и добар почеток на секој ден!

Состојки: брашно од цело зрно на овес 27,2%, брашно од цело зрно на пченица 27,1%, шеќер, брашно од цело зрно на jачмен 15,7%, пченичен скроб, мед 3,9%, брашно од цело зрно на пченка 2,0%, брашно од цело зрно на ориз 2,0%, инвертен шеќерен сируп, калциум-карбонат, сол, меласа, ароми, антиоксидант: екстракт богат со токофероли, елементарно железо, Витамин Ц (натриум-L-aскорбат), витамин Б3 (никотинамид), витамин Б5 (калциум D-пантотенат), витамин Б9 (птероилмоноглутаминска киселина), витамин Б6 (пиридоксин хидрохлорид), витамин Б2 (рибофлавин), витамин Д (холекалциферол).

Нутритивни вредности на 100g:

Енергија kJ 100g/ml 1578KJ
Енергија kcal 100g/ml 373kcal
Масти 2,9g
од кои: заситени масти 0,6g
Јаглехидрати 73,8g
од кои: шеќери 24,9g
Влакна 9,2g
Протеини 8,4g
Сол 0,77g
Витамин D 2,91μg (**58%)
Витамин C 49,6mg (**62%)
Рибофлавин (B2) 1,11mg (**79%)
Ниацин 14,5mg (**91%)
Витамин B6 1,16mg (**83%)
Фолна киселина 183μg (**92%)
Пантотенска киселина 4,44mg (**74%)
Калциум 506mg (**63%)
Железо 12,3mg (**88%)

**Просечни дневни внесови

Може да содржи млеко, кикиритки и јаткасто овошје.