Sort results by
Sort results by

NESTLÉ FITNESS HONEY & ALMOND 375g

Житни снегулки за појадок со мед и бадеми, со додаток на витамини и минерали

Целите зрна се состојка број 1
Со цели зрна ориз и пченица
Со цели зрна овес
Додаток на витамини од групата Б

NESTLÉ FITNESS HONEY & ALMOND 375g

NESTLÉ® FITNESS® житните снегулки со МЕД И БАДЕМИ содржат цели зрна пченица, овес и ориз. Содржат и витамини од групата Б коишто помагаат во ослободувањето на енергија*. А сега содржат и 30% повеќе бадеми во споредба со претходниот рецепт и тоа бадеми во листенца. Целите зрна се наша состојка број 1! Ќе уживате во секој залак!

*Витамините Б2 (рибофлавин), Б5 (пантотенска киселина) и Б6 придонесуваат за нормален метаболизам и производство на енергија од храната. Од особена важност е да се води грижа за урамнотежена и разновидна исхрана и здрав начин на живот.

Состојки: цели зрна пченица 42,4%, ориз 31,1%, шеќер, бадеми 7,5%, овесни снегулки од цели зрна 5,9%, мед 3,7%, сирупот на инвертен шеќер, екстракт од јачменов слад (jачмен, јачменов слад), калциум карбонат, сол, меласа, антиоксиданс: токоферол-збогатен екстракт, елементарно железо, витамин B3 (никотинамид), витамин B5 (калциум D-пантотенат), витамин B6 (пиридоксин хидрохлорид), витамин B2 (рибофлавин), витамин B9 (птероилмоноглутаминска киселина).

Нутритивни вредности на 100g:

Енергија kJ 100g/ml 1633KJ
Енергија kcal 100g/ml 387kcal
Масти 5,2g
од кои: заситени масти 0,8g
Јаглехидрати 71,8g
од кои: шеќери 17,9g
Влакна 7,2g
Протеини 9,5g
Сол 0,75g
Рибофлавин (B2) 1,11mg (**79%)
Ниацин 10,9mg (**68%)
Витамин B6 0,96mg (**69%)
Фолна киселина 127μg (**64%)
Пантотенска киселина 4,32mg (**72%)
Калциум 586mg (**73%)
Железо 11,0mg (**79%)

**Просечни дневни внесови

Може да содржи млеко, кикиритки и јаткасто овошје.