Sort results by
Sort results by

NESTLÉ FITNESS FRUITS 375g

Житни снегулки за појадок со мешавина од сушено и кандирано овошје (23,8%), со додаток на витамини и минерали

Целите зрна се состојка број 1
Со цели зрна ориз и пченица
Со цели зрна овес
Додаток на витамини од групата Б

NESTLÉ FITNESS FRUITS 375g

NESTLÉ® FITNESS® FRUITS житните снегулки ги содржат вашите омилени снегулки од цели зрна пченица, овес и ориз во комбинација со сушено овошје.  Содржат и витамини од групата Б коишто помагаат во ослободувањето на енергија*. Целите зрна се наша состојка број 1! Ќе уживате во секој залак!

*Витамините Б2 (рибофлавин), Б5 (пантотенска киселина) и Б6 придонесуваат за нормален метаболизам и производство на енергија од храната. Од особена важност е да се води грижа за урамнотежена и разновидна исхрана и здрав начин на живот.

Состојки: цели зрна пченица 38,5%, ориз 28,3%, суво грозје 13,6%, шеќер, овесни снегулки од цели зрна 5,3%, ананас 3,6%, папаја 2,7%, сушен кокос 1,9%, сирупот на инвертен шеќер, екстракт од јачменов слад (јачмен, јачменов слад), калциум карбонат, сол, сушена јаболка 0,4%, гликозен сируп, меласа, антиоксиданс: токоферол-збогатен екстракт, сулфур диоксид (од кандирано овошје); регулатор на киселост: лимонска киселина, елементарно железо, витамин B3 (никотинамид), витамин B5 (калциум D-пантотенат), витамин B6 (пиридоксин хидрохлорид), витамин B2 (рибофлавин), витамин B9 (птероилмоноглутаминска киселина).

Нутритивни вредности на 100g:

Енергија kJ 100g/ml 1549KJ
Енергија kcal 100g/ml 366kcal
Масти 2,8g
од кои: заситени масти 1,8g
Јаглехидрати 74,1g
од кои: шеќери 24,8g
Влакна 6,9g
Протеини 7,7g
Сол 0,71g
Рибофлавин (B2) 0,96mg (**69%)
Ниацин 9,77mg (**61%)
Витамин B6 0,90mg (**64%)
Фолна киселина 120μg (**60%)
Пантотенска киселина 3,95mg (**66%)
Калциум 524mg (**66%)
Железо 10,2mg (**73%)

**Просечни дневни внесови

Може да содржи млеко, кикиритки и јаткасто овошје.