Sort results by
Sort results by

NESTLÉ FITNESS DARK CHOCOLATE 375g

Житни снегулки за појадок со додаток на витамини и минерали, 36,25% житарки прелиени со чоколадо

Целите зрна се состојка број 1
Со цели зрна ориз и пченица
Со цели зрна овес
Додаток на витамини од групата Б
36% снегулки прелиени со чоколадо

NESTLÉ FITNESS DARK CHOCOLATE 375g

NESTLÉ® FITNESS® DARK CHOCOLATE житните снегулки содржат цели зрна пченица и овес, а секое пакување содржи и 36% снегулки прелиени со чоколадо. Содржат и витамини од групата Б коишто помагаат во ослободувањето на енергија*. Целите зрна се наша состојка број 1! Ќе уживате во секој залак!

*Витамините Б2 (рибофлавин), Б5 (пантотенска киселина) и Б6 придонесуваат за нормален метаболизам и производство на енергија од храната. Од особена важност е да се води грижа за урамнотежена и разновидна исхрана и здрав начин на живот.

Состојки: цели зрна пченица 40,3%, ориз 29,5%, чоколадо 20,5% (какао маса, шеќер, млечна маст, емулгатор: соја лецитин, природна арома на ванила), шеќер, овесни снегулки од цели зрна 5,6%, сирупот на инвертен шеќер, екстракт од јачменов слад (јачмен, јачменов слад), калциум карбонат, сол, гликозен сируп, агенси за глазирање: гума арабика и полидекстроза; меласа, антиоксиданс: токоферол-збогатен екстракт, елементарно железо, витамин B3 (никотинамид), витамин B5 (калциум D-пантотенат), витамин B6 (пиридоксин хидрохлорид), витамин B2 (рибофлавин), витамин B9 (птероилмоноглутаминска киселина). Какао делови 43% мин. во чоколада.

Нутритивни вредности на 100g:

Енергија kJ 100g/ml 1688KJ
Енергија kcal 100g/ml 401kcal
Масти 8,3g
од кои: заситени масти 4,6g
Јаглехидрати 68,5g
од кои: шеќери 16,7g
Влакна 8,0g
Протеини 8,9g
Сол 0,71g
Рибофлавин (B2) 1,04mg (**74%)
Ниацин 10,3mg (**64%)
Витамин B6 0,97mg (**69%)
Фолна киселина 127μg (**64%)
Пантотенска киселина 4,15mg (**69%)
Калциум 544mg (**68%)
Железо 12,3mg (**88%)

**Просечни дневни внесови

Може да содржи  кикиритки и јаткасто овошје.