Sort results by
Sort results by

NESTLÉ FITNESS CHOCOLATE 375g

Житни снегулки за појадок со додаток на витамини и минерали, 36,25% житарки прелиени со млечно чоколадо и чоколадо

Целите зрна се состојка број 1
Со цели зрна ориз и пченица
Со цели зрна овес
Додаток на витамини од групата Б
36% снегулки прелиени со чоколадо

NESTLÉ FITNESS CHOCOLATE 375g

NESTLÉ® FITNESS® CHOCOLATE житните снегулки содржат цели зрна пченица и овес, а секое пакување содржи и 36% снегулки прелиени со чоколадо. Содржат и витамини од групата Б коишто помагаат во ослободувањето на енергија*. Целите зрна се наша состојка број 1! Ќе уживате во секој залак!

*Витамините Б2 (рибофлавин), Б5 (пантотенска киселина) и Б6 придонесуваат за нормален метаболизам и производство на енергија од храната. Од особена важност е да се води грижа за урамнотежена и разновидна исхрана и здрав начин на живот.

Состојки: цели зрна пченица 40,3%, ориз 29,6%, млечно чоколадо 16,4% (шеќер, какао путер, полномасно млеко во прав, какао маса, сурутка во прав, емулгатор: соја лецитин, природна арома на ванила), шеќер, овесни снегулки од цели зрна 5,6%, чоколадо 4,1% (какао маса, шеќер, какао путер, емулгатор: соја лецитин, природна арома на ванила), сирупот на инвертен шеќер, екстракт од јачменов слад (јачмен, јачменов слад), калциум-карбонат, сол, гликозен сируп, агенси за глазирање: гума арабика и полидекстроза; меласа, антиоксиданс: токоферол-збогатен екстракт, елементарно железо, витамин B3 (никотинамид), витамин B5 (калциум D-пантотенат), витамин B6 (пиридоксин хидрохлорид), витамин B2 (рибофлавин), витамин B9 (птероилмоноглутаминска киселина). Какао делови 25% мин. во млечно чоколадо. Какао делови 35% мин. во чоколадо.

Нутритивни вредности на 100g:

Енергија kJ 100g/ml 1688KJ
Енергија kcal 100g/ml 400kcal
Масти 7,6g
од кои: заситени масти 4,4g
Јаглехидрати 70,9g
од кои: шеќери 20,0g
Влакна 6,7g
Протеини 8,5g
Сол 0,76g
Рибофлавин (B2) 1,04mg (**74%)
Ниацин 10,2mg (**64%)
Витамин B6 0,90mg (**64%)
Фолна киселина 120μg (**60%)
Пантотенска киселина 4,22mg (**70%)
Калциум 566mg (**71%)
Железо 11,0mg (**79%)

**Просечни дневни внесови

Може да содржи млеко, кикиритки и јаткасто овошје.