Sort results by
Sort results by

NESTLÉ FITNESS 625g

Житни снегулки за појадок со додаток на витамини и минерали

Целите зрна се состојка број 1
Со цели зрна ориз и пченица
Со цели зрна овес
Додаток на витамини од групата Б

NESTLÉ® FITNESS 625g

NESTLÉ® FITNESS® житните снегулки содржат цели зрна пченица, овес и ориз. Содржат и витамини од групата Б коишто помагаат во ослободувањето на енергија*. Целите зрна се наша состојка број 1! Ќе уживате во секој залак!

*Витамините Б2 (рибофлавин), Б5 (пантотенска киселина) и Б6 придонесуваат за нормален метаболизам и производство на енергија од храната. Од особена важност е да се води грижа за урамнотежена и разновидна исхрана и здрав начин на живот.

Состојки: цели зрна пченица 50,9%, ориз 37,3%, шеќер, овесни снегулки од цели зрна 7,1%, сирупот на инвертен шеќер, екстракт од јачменов слад (јачмен, јачменов слад), калциум карбонат, сол, гликозен сируп, меласа, антиоксиданс: токоферол-збогатен екстракт, елементарно железо, витамин B3 (никотинамид), витамин B5 (калциум D-пантотенат), витамин B6 (пиридоксин хидрохлорид), витамин B2 (рибофлавин), витамин B9 (птероилмоноглутаминска киселина).

Нутритивни вредности на 100g:

Енергија kJ 100g/ml 1557KJ
Енергија kcal 100g/ml 368kcal
Масти 1,8g
од кои: заситени масти 0,6g
Јаглехидрати 74,8g
од кои: шеќери 10,8g
Влакна 7,6g
Протеини 9,4g
Сол 0,90g
Рибофлавин (B2) 1,25mg (**89%)
Ниацин 12,8mg (**80%)
Витамин B6 1,14mg (**81%)
Фолна киселина 153μg (**77%)
Пантотенска киселина 5,18mg (**86%)
Калциум 637mg (**80%)
Железо 12,8mg (**91%)
   

**Просечни дневни внесови

Може да содржи млеко, кикиритки и јаткасто овошје.