Sort results by
Sort results by

NESTLÉ CINI MINIS

Житни снегулки за појадок со цимет, со додаток на витамини и минерали

Целите зрна се состојка број 1
Примамлив вкус на цимет
7 витамини и минерали, вклучувајќи и калциум и железо

NESTLÉ CINI MINIS

CINI MINIS® житните снегулки со извонреден вкус на цимет содржат житарки од цели зрна и се збогатени со витамини и минерали. Појадок за прсти да излижете!

Состојки: брашно од цели зрна пченица 37,0%, оризово брашно 28,5%, шеќер, сончогледово масло, гликозен сируп, пченкарен скроб, калциум карбонат, сол, цимет 0,3%, емулгатор: сончогледов лецитин, антиоксиданс: токоферол-збогатен екстракт, екстракт од печен јачменов слад, арома, боја: анато,елементарно железо, витамин B3 (никотинамид), витамин B5 (калциум D-пантотенат), витамин D (холекалциферол), витамин B6 (пиридоксин хидрохлорид), витамин B1 (тиамин хидрохлорид) витамин B2 (рибофлавин), витамин B9 (птероилмоноглутаминска киселина).

Нутритивни вредности на 100g:

Енергија kJ 100g/ml 1771KJ
Енергија kcal 100g/ml 420kcal
Масти 10,3g
од кои: заситени масти 1,1g
Јаглехидрати 73,4g
од кои: шеќери 24,9g
Влакна 5,0g
Протеини 6,1g
Сол 0,90g
Витамин D 3,17μg (**63)
Тиамин 1,30mg (**118%)
Рибофлавин (B2) 1,28mg (**91%)
Ниацин 14,4mg (90%)
Витамин B6 1,30mg (**93%)
Фолна киселина 174μg (**87%)
Пантотенска киселина 5,18mg (**86%)
Калциум 635mg (**79%)
Железо 7,59mg (**54%)
   

**Просечни дневни внесови

Може да содржи млеко, кикиритки и јаткасто овошје.