Sort by
Sort by

NESTLÉ CHOCAPIC

Житни снегулки за појадок со вкус на чоколадо, со додаток на витамини и минерали

Житни снегулки со брашно од цели зрна со вкус на чоколадо
Целите зрна се состојка број 1
Содржи 7 витамини, вклучувајќи и витамин Д којшто е потребен за нормален раст и развој на коските кај децата. 
Железото придонесува за нормален когнитивен развој на децата.

NESTLÉ CHOCAPIC

CHOCAPIC® житните снегулки се одличен избор за појадок. Содржат брашно од цели зрна, збогатени се со витамини и минерали, вклучувајќи и витамин Д, калциум и железо и се со вашиот омилен вкус на чоколадо. 

Состојки: брашно од цели зрна пченица (33,6%), шеќер, пченичнo брашнo (16,9%), пченкарен гриз (15,0%), гликозен сируп, какао во прав (7,3%), екстракт од jачменов слaд, сончогледово масло, калциум-карбонат, eмулгатор: сончогледов лецитин, сол, ароми, елементарно железо, витамин Б3 (никотинамид), витамин Б5 (калциум D-пантотенат), витамин Д (холекалциферол), витамин Б6 (пиридоксин хидрохлорид), витамин Б1 (тиамин хидрохлорид) витамин Б2 (рибофлавин), витамин Б9 (птероилмоноглутаминска киселина).

Нутритивни вредности на 100g:

Енергија kJ 100g/ml 1632KJ
Енергија kcal 100g/ml 386kcal
Масти 4,7g
од кои: заситени масти 1,3g
Јаглехидрати 73,7g
од кои: шеќери 24,9g
Влакна 7,5g
Протеини 8,6g
Сол 0,22g
Витамин D 3,00μg (**60%)
Тиамин 1,00mg (**91%)
Рибофлавин (B2) 1,30mg (**93%)
Ниацин 13,6mg (**85%)
Витамин B6 1,10mg (**79%)
Фолна киселина 168μg (**84%)
Пантотенска киселина 5,07mg (**85%)
Калциум 495mg (**62%)
Железо 11,3mg (**81%)

**Просечни дневни внесови

Може да содржи млеко, кикиритки и јаткасто овошје.