Sort results by
Sort results by

Внесувањето железо влијае на успехот во училиште

железо и успехот на училиште

Секојдневно слушаме за здравствени проблеми кои настануваат поради недостаток на витамини и минерали кај децата. Што можеме да направиме за да ја избегнеме оваа ситуација? 

Детството е уникатен период, бидејќи оваа фаза се карактеризира со сложен и брз процес на раст и развој. Меѓутоа, во оваа фаза постои еден клучен елемент: ЖЕЛЕЗО

Како влијае недостатокот од железо?

Кога нивото на железо во организмот е ниско, способноста на црвените крвни зрнца да пренесуваат кислород од белите дробови до другите органи значително се намалува. Недоволната оксигенација има долгорочни последици врз детското тело.

Како да забележите дека вашето дете пати од недостаток на железо?

Секогаш кога ќе забележите дека детето е невнимателно, изморено, бледо и дека нема апетит, тоа би требало да биде знак за предупредување. Децата најчесто патат од анемија поради недостаток на железо, која, според статистичките податоци на Министерството за здравство, погодува едно од четири деца во Романија.

Зошто е важно железото?

Железото помага во подобрување на концентрацијата и вниманието на децата и им ја дава енергијата која им е потребна за секојдневните активности.

Каква улога има железото во организмот?

Железото придонесува за::

 • нормално создавање на хемоглобин во црвените крвни зрнца;
 • нормално функционирање на имунолошкиот систем;
 • нормален енергетски метаболизам;
 • развој на нервниот систем..

 

Кој е најдобар извор на железо?

Храната е најдобар начин за задоволување на дневната потреба за железо. Разновидна исхрана, која, исто така, содржи и храна богата со железо, како спанаќ, јајца, црвено месо и риба, ќе им помогне на најмалите соодветно да се развиваат.

Како изгледа мени богато со железо за дете од 6-12 години?

 1. Појадок
 • чаша Nesquik Opti-Start;
 • 10 сирови бадеми;
 • мало јаболко.

 

 1. Ужина  
 • суви смокви.

 

 1. Ручек
 • парче мисиркини гради печено во рерна;
 • кафеав ориз;
 • пита од морков со нане и семки од тиква;
 • чаша сок од портокал.

 

 1. Ужина
 • банана.

 

 1. Вечера
 • зелена салата со сардини, печурки, лук и грашок;
 • парче интегрален леб;
 • полумасен јогурт.

 

Дополнете ги овие оброци со 1,5 - 2L течност дневно и физички активности. 

Одгледувате ли силни деца?