Sort results by
Sort results by

Колку вода дневно треба да пие вашето дете

Човечкото тело се состои од огромна количина на вода - речиси 70 %, што во голема мера објаснува зошто водата ни е толку потребна. Водата е од суштинско значење за возрасните, а особено за децата, бидејќи им дава енергија, им помага да растат здраво и помага за зголемување на концентрацијата. А тоа е само мал дел од сите придобивки кои ги има водата за човековиот организам.
voda

Водата помага за правилен метаболизам и го зајакнува мозокот, мускулите и сите органи. Освен тоа, ја балансира нашата телесна температура и помага во исфрлување на токсините. Кога дехидрираме, нашиот организам е под стрес. Ваква опасност често им се заканува на малите деца, кои играјќи забораваат да пијат вода, и воопшто, течности, што доведува до физички непријатности. Во таков случај, детето може да се чувствува изморено и не може да објасни зошто. Понекогаш не поминуваме цел ден со детето, па така не можеме да претпоставиме која би можела да биде причината за таквата негова состојба.

Многу е важно да се знаат последиците од дехидратација. Тие се: замор, намалена концентрација, раздразливост, слаба меморија и со самото тоа, пониски оцени во училиште. А при појака дехидратација, веќе се јавуваат повеќе здравствени ризици, па затоа е добро да го потсетувате детето почесто да пие вода.

Дневниот внес мора да биде во склад со неговата тежина. Важно е да знаете дека детето не може и не смее да пие вода колку возрасно лице. Од таа причина, Светската здравствена организација препорачува децата на возраст од 0 до 12 месеци да пијат до 1 литар вода дневно. Следете ја оваа препорака за да му помогнете на вашето дете да биде здраво, среќно и енергично. Не заборавајте дека секој ден губиме вода од нашите тела кога се потиме, па дури и додека дишеме. Кога детето се занимава со спорт или е физички поактивно, мора да пие повеќе течности, бидејќи троши многу вода во текот на играта и губи сила и енергија. Во лето или кога е настинато, а и кога има висока температура, детето мора да прима повеќе течности, бидејќи така го зајакнува имунолошкиот систем и му помага на организмот побрзо да се избори со болеста.

Меѓутоа, сите знаеме дека децата понекогаш одбиваат да пијат вода. Во тој случај, мораме течноста да им ја направиме попривлечна и да им помогнеме да престанат да консумираат засладени пијалоци, бидејќи тие содржат многу шеќери, кои само му штетат на нивното здравје и не им ја даваат потребната енергија. Наш совет е да наполните бокал со вода и во него да ставите парчиња од омиленото овошје на вашето дете. Тоа ќе го заслади вкусот на водата и ќе го направи нејзиниот мирис многу попријатен.

Многу е важно детето да створи навика редовно да пие вода. На пример, пожелно е да му давате една чаша секое утро, како и навечер, непосредно пред да отиде во кревет. На тој начин ќе му помогнете на детето денот да го започнува со енергија и да има здрав сон.

Воспоставете го внесувањето на вода да биде во склад со тежината и висината на детето. На тој начин нема да биде успешно само на училиште, туку и во животот.

Автор:
Лазар Радков, „Специјалист за спорт и здравје“