Sort results by
Sort results by

Delight

Компанијата Nestlé 2017 година го прошири THOMY aсортиманот и го лансираше THOMY Delight, лесен мајонез со исполнет вкус, кој е посен и без глутен. Во однос на класичниот THOMY мајонез, Delight имa 50 % помалку масти и 47 % помалку калории. THOMY Delight составен е исклучиво од добро познатите состојки на потрошувачите, а главната нота на вкусот ја дава синапот. Синапот е одличен извор на селен, а содржи и магнезиум, омега масни киселини, манган, фосфор, бакар и витамин Б. Во THOMY Delight лесниот мајонез можат да уживаат и оние кои се чувствивтелни на глутен, како и сите на кои безглутенската исхрана им станала начин на живот. 

Пилешка салата со корнишони и ротквички 


Потребно е:
450 - 500g пилешко бело месо,
2 jajцa,
200g ротквички,
100g корнишони,
2 супени лажици бело пенливо вино или бел вински оцет,
110g THOMY Delight мајонез,
50g ситно сецкан влашец,
2 лажички маслиново масло,
сол и бибер по вкус,
45 минути

Идеална салата за пролетните денови. Лесна за правење, а исклучително вкусна.

Подгответе ја на следниот начин:

Испечете го пилешкото месо, а потоа искинете го на ситни парченца. Сварете ги јајцата да бидат тврди и оставете ги да се изладат.
Во голем сад ставете ги искинатото пилешко месо, исечканите ротквички и корнишоните. Во друг, помал сад измешајте ги THOMY Delight мајонезот, маслиновото масло и шампањацот (оцетот). Додадете ја оваа мешавина во поголемиот сад и сето тоа добро измешајте го. 
Jajцaта излупете ги и исечкајте ги на парченца. Ставете ги во салатата.
Зачинете ја салатата со бибер и сол, и додадете сечкан влашец.
Салатата може да се послужи со главното јадење или со брускети.

Thomy Delight
Thomy Delight, 220 g